شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

4 دلیل برای سفر به تفلیستفلیس شهری خوش آب و هوا در کشور گرجستان است که در تمامی سال گردشگران زیادی به این شهر سفر می کنند. ما امروز در گل بلیط قصد داریم 4 دلیل برای اینکه حتما باید به تفلیس بروید را برایتان بازگو کنیم. پس با ما همراه باشید.

1- ساختار شهری

تفلیس یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است. باستان شناسان شواهدی از بقایای انسانی که از 4 هزار سال قبل از میلاد به دست آمده است، در این شهر پیدا کرده اند. تفلیس به دلیل ترکیب ساختاری که دارد و تلفیق زیبایی طبیعی با بافت قدیمی شهر و سازه های مدرن، بسیار زیبا و منحصر به فرد است. در این شهر نگران نباشید که گم شوید چراکه در هر گوشه تفلیس مکانی جذاب و دیدنی وجود دارد. وقتی در تفلیس زیبا قدم می زنید می توانید حمام های گوگرد قدیمی این شهر را ببینید که به شکل معماری فارسی زبانان ساخته شده است.

همچنین کلیساهای گرجستانی و ارمنی، مساجد، کنیسه ها و ویرانه های معبد آتش سوزی شمالی از دیگر بناهای تاریخی و توریستی این شهر به شمار می رود.

2- غذا

اگر نگران وزن و کالری مواد غذایی هستید از همین ابتدا بدانید که تفلیس جای شما نیست. وعده های غذایی در این شهر مفصل و پر کالری است. به طور مثال برای صبحانه نان با پنیر سرو می شود که نان در کره قرار داده می شود و با پنیر محلی Sulguni و زرده تخم مرغ پر شده است. این صبحانه بسیار خوشمزه و لذیذ است که تصور ذهنی شما را در مورد ساندویچ نان و پنیر متحول می کند! در گرجستان غذایی به اسم خینکالی وجود دارد که شبیه همان پیراشکی خودمان و دامپلینگ خارجی ها طبخ می شود. داخل این بقچه های خمیری را با قارچ، پنیر، گوشت ادویه‌زده، سبزی، پیاز و سیر پر می‌کنند و در آب جوشیده می‌پزند. معمولا این غذا را با فلفل سیاه می خورند و چون گوشت داخل آن را از قبل نمی‌پزند، هنگام طبخ غذا، آبِ گوشت در داخل خمیر باقی می‌ماند. به همین دلیل باید با اولین گاز آب داخل خمیر را بمکید؛ وگرنه خینکالی از هم میپاشد. غذاهای خوشمزه دیگری مثل کباب گوشت مرغ هم در این شهر طبخ می شود و همچنین پودینگ شیرین Churchkhela که از پوسته انگور فشرده و گردو و به شکل سوسیس بلندی تهیه می شود. این پودینگ هم شکلات سنتی گرجستان محسوب می شود.

4 دلیل برای سفر به تفلیس

3- حمام آب گرم

آب گرمی که در زیر شهر تفلیس وجود دارد نقش مهمی در تاریخ آن ایفا کرده است. افسانه ای مبنی بر این وجود دارد که واخْتانگ یکم معروف به واختانگ گرگ سر که آخرین پادشاهان گرجستان بود روزی با یارانش به شکار می رود. پرنده شاهین پادشاه به دنبال قرقاولی به راه می افتد؛ که در نهایت در کنار یک چشمه آن ها را پیدا می کنند. از این چشمه بزرگ، بخار خوشایندی متصاعد می شود که همراهان پادشاه را شگفت زده و مجذوب خود می کند. به همین دلیل پادشاه دستور ساخت شهری در آن منطقه را می دهد که «تبیلیسی» یعنی دارنده چشمه‌های آب گرم نام می گیرد. امروزه ما در زبان فارسی تبیلیسی را تفلیس می خوانیم.از همان زمان قدیم که گرجستان در مسیر جاده ابریشم قرار داشت تا به امروز رفتن به حمام های آب گرم این شهر بسیار پر طرفدار است. امروزه بیشتر حمام های آب گرم تفلیس در منطقه آبانوتوبانی یافت می شوند که شما می توانید سری به آن ها بزنید. حمام کردن با آب گرم، اسکراب، ماساژ و شستشو با یخ سرد در یک سفر می تواند خستگی شما را در کند.

امروزه ما در زبان فارسی تبیلیسی را تفلیس می خوانیم.

4- شهر سنگی

اوپلیستسیخه نام شهر قدیمی در گرجستان است که در دل غارها ساخته شده است. این شهر در 10 کیلومتری شهر گوری و غرب تفلیس واقع شده است. قدمت آن به قرن 2 قبل از میلاد برمی گردد که شامل خانه ها، تئاتر، دادگاه و کلیسای بتنی می شود. برای بازدید از این منطقه حتما باید کفش مناسب بپوشید و به دلیل وسعت بالایی که دارد بایستی حتما راهنما یا تور لیدر داشته باشید. در این کشور شهرهای سنگی دیگری با عنوان های واردزیا و دیوید گارجا وجود دارد که می توانید از آن ها نیز بازدید کنید. اگر دوست دارید تا به این شهر دیدنی سفر کنید و از قیمت بلیط هواپیما و تور گردشگری تفلیس مطلع شوید به سایت گل بلیط سری بزنید.  

 

 

  منبع : https://www.wanderlust.co.uk/content/top-things-to-do-tbilisi-georgia/

مترجم: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد