شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

13 مکان پربازدید ایران توسط گردشگران13 مکان پربازدید گردشگران در ایران

ایران با تمدنی 5000 ساله، در کنار تمدن های یونان و مصر دارای یکی از قدیمی ترین تمدن های دنیا می باشد. این کشور با مناظر زیبا، شهرهای تاریخی باستانی و گنجینه های فرهنگی منحصر به فرد که عمدتا توسط کشورهای غرب نادیده گرفته می شود. ایران با 19 مکان برگزیده جهانی توسط سازمان ملل شناخته می شود. این لیست شامل: آثار تاریخی مثل بازار تبریز می باشد که در گذشته بعنوان کلیدی ترین عامل در جاده ابریشم بوده است. همچنین خرابه های پرسپولیس که از 5000 سال قبل از میلاد تا کنون حفظ شده اند. اکنون به معرفی 13 مکان منتخب و پربازدید توسط گردشگران می پردازیم:

1- میدان نقش جهان – اصفهان

میدان نقش جهان، معروف به میدان امام که در گذشته میدان شاه نامیده میشده، در مرکز شهر اصفهان واقع شده است. این میدان دومین بزرگترین میدان جهان با باغهای سرسبز و چشمه ها، بازارهای شلوغ و مجموعه عظیمی از کاخ ها، مساجد و معماری ایرانی اسلامی می باشد.

میدان-نقش-جهان-اصفهان

2- مسجد شیخ لطف الله – اصفهان

مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است که از زمان صفوی به یادگار مانده است. این مسجد در سمت شرقی میدان نقش جهان واقع شده است. گنبد این مسجد باشکوه به عنوان یکی از شاهکارهای بزرگ معماری اسلامی در جهان به شمار میرود. این مکان یکی از کوچک ترین مساجد در این منطقه هستش که فقط توسط خانواده سلطنتی استفاده میشده است.

Sheikh-Lotfollah-Mosque-Isfahan-Iran

3- پرسپولیس

تخت جمشید در 60 کیلومتری شمال شرق شهر شیراز در استان فارس قرار دارد؛ این مکان یادگاری از اولین امپراطوری پارسی و متعلق به زمان هخامنشیان است. این ویرانه های حفاظت شده برای اولین بار در دهه 1930 (90 سال پیش ) توسط باستان شناسان فرانسوی کشف و حفاری شدند.

Persepolis-Iran

4- میدان امیر چخماق – یزد

میدان امیر چخماق در قرن نهم در بزد ساخته شده است که میدان بخشی از مجتمع امیر چخماق می باشد. این مجموعه شامل : یک مسجد، یک میدان، یک کاروانسرا، یک نکیه، یک حمام، یک آب انبار و بازار می باشد، که به جهت ساختار متقارن آن شناخته شده است.

Amir-Chakhmaq-Square-Yazd-Iran

5- باغ ارم – شیراز

باغ ارم یک باغ تاریخی ایرانی است که در شمال شهر شیراز واقع شده است، شامل چندین ساختمان تاریخی و باغ گیاه شناسی می باشد. این باغ یکی از زیباترین و معروف ترین باغ های ایران است که مربوط به دوره سلسله سلجوقیان می باشد.

Eram-Gardens-Shiraz-Iran

6- حرم امام رضا – مشهد

ساختمان ها و بناهای باشکوه در حرم امام رضا در شهر مشهد شامل یکی از قدیمی ترین و زیبا ترین آثار تاریخی و مذهبی در جهان است. حرم امام رضا (ع) از نظر ابعاد بزرگترین مسجد در دنیا و از نظر ظرفیت دومین می باشد.

حرم-امام-رضا

7- بازار بزرگ – تهران

تهران قلب سیاسی و فکری ایران است. این شهر زیباترین شهر ایران نیست و این افتخار متعلق به شهرهایی مثل اصفهان، شیراز و یزد است. اما بدون شک مهمترین، شلوغ ترین و پویا ترین شهر در ایران است. و بهترین تجربه در این شهر، دیدن بازار بزرگ است. این بازار تاریخی قلب تجاری تهران است.

Grand-Bazaar-Tehran

این بازار تاریخی علاوه بر مغازه ها، شامل بانک ها، صرافی ها، مساجد و مهمانخانه نیز می شود. بازار بزرگ با بیش از 10 کیلومتر طول با راه ها و مغازه های پیچ در پیچ قدیمی ترین مرکز تجاری شهر تهران است.

بیشتر بخوانید: لذت پرواز با 9 تله کابین

8- خیابان ولیعصر – تهران

خیابان ولیعصر در تهران طولانی ترین خیابان در خاورمیانه و یکی از طولانی ترین ها در جهان می باشد که محل خوبی برای استراحت است. این خیابان پر ازغذاهای فست فودی و رستوران است. در ضمن در این خیابان می توانید براحتی خرید کنید؛ این خیابان پر از مارک های مشهور اروپایی است.

خیابان-ولیعصر

9- کاشان

کاشان یکی از شهرهای بزرگ استان اصفهان است که در غرب ایران واقع شده است. این شهر در قرن 12 و 14 یکی از مهمترین مراکز تجاری ایران بوده است. کاشان یکی از قدیمی ترین مکان هاییست که انسان ها در آن زندگی می کردند. قدمت این شهر به 7000 سال فبل از میلاد بر می گردد. باقی مانده ها، آثار باستانی و ساختمان هایی که قدمت آنها به 9000 سال باز میگردد هنوز در شهر یافت می شود. کاشان اولین و بزرگترین آبادی در جاده قم-کرمان است که در نواحی مرکزی ایران قرار دارد.

Agha-Bozorg-Mosque-Kashan

حتما از خانه طباطبایی ها که مربوط به اوایل دهه 1880 میلادی می باشد و متعلق به خانواده طباطبایی بوده است دیدن کنید. این خانه شامل 4 حیاط، نقاشی های روی دیوار همراه با شیشه های رنگی و سایر معماری های خانه های ایرانی مثل اندرونی و بیرونی می باشد. از دیگر مکان های دیدنی شهر کاشان مسجد تاریخی آقا بزرگ و حمام سلطان امیر احمد که یک حمام سنتی و عمومی ایرانیست می توان اشاره کرد.

10- مسجد نصیرالملک – شیراز

این مسجد که به عنوان مسجد صورتی نیز شناخته می شود در شهر شیراز قرار دارد و یک مسجد سنتی می باشد. از خارج به نظر می رسد که یک مسجد معمولی است اما در داخل چیزی بیشتر وجود دارد. فضایی که عبادت و نور در هم آمیخته است. این مسجد با طلوع خورشید به دنیا می آید و در طول روز مانند درویش ها به رقص در می آید.

Nasir-Ol-Molk-Mosque-Shiraz

این مکان نور را روی زمین، دیوارها، طاق ها و ستون ها منعکس می کند که برای بازدید کنندگان مانند این است که یک توپ رنگی توسط اولین اشعه خورشید منفجر می شود و هزاران پروانه رنگی را به اطراف پخش می کند.

بیشتر بخوانید: شیراز؛ شهباز ایران زمین

11- بازار تبریز

با بازدید از بازار قیصریه تبریز که ثبت یونسکو شده است به قرن 15 میلادی باز خواهید گشت. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه و بزرگترین بازار سرپوشیده در جهان است.

بازار-تبریز

12- شهر قدیمی یزد

این شهر که بین دو بیابان قرار گرفته است یکی از بهترین نمونه های معماری سنتی ایرانی از دید هر بازدید کننده ایست. اولین نشانه های تاریخی به وجود آمدن شهر یزد به 3000 سال قبل از میلاد باز می گردد؛ زمانی که این شهر را بنام Ysatis می نامیدند و این شهر بخشی از سرزمین های قوم ماد، اولین ساکنان ایران بوه است.

یزد

با راه رفتن در خیابان های باریک و پر پیچ و خم این شهر و خانه هایی که اغلب دارای بادگیر هستند، گویی به هزاران سال پیش سفر کرده اید.

13- برج آزادی – تهران

برج آزادی که قبلا به برج شاهد شناخته می شده است، برجسته ترین سمبل شهر تهران است. این برج در سال 1971 برای جشن 2500 ساله امپراطوری ایران ساخته شده است.

Azadi-Tower-Tehran

برج آزادی 50 متر ارتفاع دارد و در میدان آزادی، بزرگترین میدان پایتخت ایران واقع شده است.    

 

منبع: https://wowtravel.me

مترجم: مژده ندمائی


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد