شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

10 مکان برای طبیعت گردی در مشهد10 مکان برای طبیعت گردی در مشهد

1. جاغرق طرقبه :

جاغرق از ترکیب دو کلمه جا به معنی مکان و غرق به معنی زیر آب بودن می باشد که در گذشته به دلیل آب فراوان در محل روستا به این معنی معروف شده است.

بعضی از اهالی روستا معتقدند که جام آب یکی از سلاطین در محل چشمه آبی دراین مکان در آب غوطه ور شده است.

اگر به روستای جاغرق سفر کنید از دیدن کوچه باغ هایی که آب در آنها جاریست شگفت زده خواهید شد. چرا که دیوارهای سنگچین باغ ها و رودخانه در دو طرف مسیر پیاده روی شما قرار دارند و عبور از میان آب و سنگ و درخت به کسانی که در این مسیر پیاده روی می کنند شادی و نشاط میبخشد.

2. امرودک :

روستای امرودک در دهستان درزآب از توابع بخش مرکزی مشهد در استان خراسان رضوی و درمیان کوه های هزارمسجد در دره ایی پر آب دامن سرسبز خود را گسترده است.

امرودک به معنای گلابی است و شاید وجود درختان خوش عطر گلابی در این روستا باعث شده تا این نام برایش انتخاب کنند.

این روستا در فاصله 80 کیلومتری شهر مشهد ، سمت راست جاده سنتو به طرف جاده توس – گوارشک واقع شده و با رویی باز منتظر میهمانانی است که برای یک روز هم که شده به دور از غوغای شهر در دل طبیعت ، خستگی روزهای تکراری شهرنشینی را از تن به در کنند.

 

3. اترک | آبشار یدک :

یدک، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قوچان دراستان خراسان رضوی ایران است، این روستا در۴۵ کیلومتری شمال شرق قوچان واقع شده است و سرچشمه شاخه اصلی رودخانه اترک دراین روستا واقع شده است زبان مردم فعلی کرمانج و زمان مردم بومی اونجا "تات" است و ...

با ورود به روستای یدک، حتی اگر خسته باشید و دلتان کمی استراحت بخواهد، با دیدن کوچه باغ های باریک و سرشار از درختان سر به فلک کشیده، جانی تازه می گیرید و خود را به صدای جوی آبی که در زیر درختان روان است می سپارید. قدم زدن و گوش سپردن به صدای نغمه زیبای طبیعت، همان چیزی است که خستگی را از یادتان می برد و  شما را وسوسه می کند که قدم به میان کوچه باغ های این روستا بگذارید.

 

4. دره پرستوها | دریاچه عروس :

در استان خراسان رضوی، شهر نیشابور، روستای حصار بوژان دره ی بسیار زیبا و دیدنی به نام دره پرستوها قرار دارد. این مکان از منظره ی بسیار زیبایی برخوردار است و مورد علاقه بسیاری از گردشگران می باشد.

دره پرستو به نام های گوناگونی مانند پره سو و پلاسو هم شناخته می شود اما به دلیل وجود پرستوها در این مکان آن را دره پرستوها می نامند. بهتراست برای رفتن به این مکان از وسایل کوه نوردی استفاده شود و بهترین فصل برای بازدید از این دره تابستان می باشد.

دره پرستوها یا دره شکوفه ها یک منطقه بسیار آرامش بخش و سرشار از زیبایی بوده که نمونه طبیعتش در خراسان کم نظیر می باشد بخصوص این که از بافت زمین شناسی برخوردار بوده، لازم به ذکر است که با توجه به بکر بودن این دره، بازدید و طبیعتگردی از این منطقه با رعایت اصول زیست محیطی انجام شود.

 

5. آبگرم کلات :

روستای آبگرم در جنوب شهرستان کلات واقع شده است. این روستا در یک منطقه کوهستانی قرار دارد که از طریق جاده آسفالته مشهد به کلات قابل دسترسی می باشد. عمده مردم این روستا از نژاد خاوری و تعداد انگشت شمار کرد، ترک و بلوچ هم در روستا زندگی می کنند و بیش از ۹۷ درصد مردم روستا اهل تشیع و مابقی اهل تسنن می باشند.

خاک روستای آبگرم ازجنس خاک رس آمیخته با عناصر دیگر می باشد که حاصلخیز بوده وجهت کشت وکار در روستا زمینه تولید انواع محصولات کشاوری و باغی را فراهم آورده است.

کوه های اطراف روستا ظرفیت بسیارعالی را برای گردشگران درکنار آبشار زیبای آبگرم به وجود آورده است و فرصت مناسبی برای جمع آوری گیاهان دارویی برای اهالی روستا می باشد.

 

6. آبشار بار :

آبشار بار نیشابور در استان خراسان رضوی واقع است. شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره‌های رشته‌کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده است. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به‌عنوان جاذبه‌های بار می‌توان نام برد.

روستای بار از سطح دریا ۱۶۷۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن، معتدل و کوهستانی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. آبشاربار نیشابور یکی از زیباترین آبشارهای منطقه نیشابور است. وجود پوشش گیاهی متنوع، غنای بصری آن را بیشتر کرده است.

لازم به ذکر است که آبشاربار پلکانی بوده و ارتفاع آن یکجا قابل دیدن نیست. طبیعت سرسبز و پرطراوت حواشی آبشار همراه با موسیقی ریزش آب، فضای دلپذیری پدید آورد.

 

7. دیزباد :

دیزباد نام یک روستا واقع در بخش زبرخان شهرستان نیشابور "دیزباد بالا" و یک روستا واقع در بخش احمدآباد شهرستان مشهد "دیزباد پایین" و منطقه ایی مابین شهرستان مشهد و نیشابور در استان خراسان رضوی است.

روستای دیزباد بر روی دامنه های جنوبی رشته کوه های بینالود و به صورت شرقی – غربی استقرار یافته که معروفترین روستا از نوع پلکانی در ایران می باشد.

دشت ديزباد داراي يكي از حاصلخيز ترين وپر آب ترين دشت هاي بينالود مي باشد وداراي بيشترين زمين جهت انجام فعاليت كشاورزي  و زمين هاي مسطح مي باشد. داراي بيشترين چاه عميق در منطقه نيشابور مي باشد.

 

8. جنگل مج | غار هزاردالان :

در ابتدای ضلع جنوبی در حد فاصل حدودا ۳۸ کیلومتری مشهد در مسیر جاده کلات و شمال شهر مشهد واقع شده است. در ابتدای این مسیر روستای اندروخ، سپس روستای کارده و پس از آن روستای آل واقع شده است. در ادامه روستای آل در مسیر دره آل به سمت شمال جنگل مِج واقع شده است.

در امتداد مسیر کوهستانی این روستا به سمت مارشک به کوه های هزارمسجد می رسد. اینجا مسیر قدیم مشهد به کلات بوده و از حیث اینکه ایران را از کلات به ترکمنستان و آسیای میانه ارتباط می داده اهمیت زیادی داشته است.

حدود سه کیلومتر مانده به روستای کارده در مسیر جنگل مج غاری به نام غار هزاردالان واقع شده است که قدمت تاریخی دارد و یکی از جاذبه های این منطقه میباشد که با عرض کم و موانع صخره‌ای و پوشیده از درختان انجیر وحشی دارای منظره دیدنی و جالب است.

 

9. قره سو :

قره سو نامی ترکی میباشد که در معنی لغت آن آب سیاه است و دلیل انتخاب این نام برای آبشار قره سو این میباشد که کف رودخانه ای که از این آبشار جاری میشود، را سنگ های سیاه پوشانده و وقتی آب روی آنها حرکت می کند، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود.

قره سو بدلیل دارا بودن آب و هوای ییلاقی و طبیعت زیبا و همچنین وجود آبشارهای بلند با دره‌های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی ۹۰ درجه و سر به فلک کشیده، از موقعیت ویژه ای برخوردار میباشد که حضور گردشگران در این منطقه را بیشتر میکند. وجود هشت آبشار و چشمه های خنک و نردبان‌ های فلزی تعبیه شده برای راحتی رفت و آمد مسافران از آبشار قره سو، از جمله دلایلی میباشد که باعث جذب گردشگر به این منطقه بکر میباشد.

 

10. روستای بوژان :

در۲۱ کیلومتری شمال شرقی نیشابور روستایی وجود دارد که وسعت ۱۲۲۵ هکتاری خودش را در دامنه ارتفاعات جنوبی رشته کوه بینالود جای داده است و به عنوان یکی از جاذبه های با ارزش استان خراسان شناخته می شود.

این روستا را با نام بوژان می شناسند و به دلیل وجود طبیعت بکر و دیدنی، ساختار پلکانی و ویژگی های منحصر به فرد تاریخی، به مقصدی تماشایی در فصل بهار برای گردشگران تبدیل شده است. به هر گوشه ای از این روستا که سر بزنی، جاذبه ای تازه تو را غافلگیر می کند و رنگی تازه به سفرت می دهد. کافی است تا وقت کافی برای کشف تکه تکه ی این بهشت زمینی را داشته باشی تا با دیدن هر جاذبه آرامشی وصف ناپذیر سراسر وجودت را فرا گیرد. در بوژان لحظه ای تلف نخواهی کرد چرا که دیدنی های زیادی بساط خود را در این روستا پهن کرده اند.

 

 


طبیعت گردی
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد