شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

چگونه در سفر، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم؟چگونه در سفر، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم؟

ما همیشه می گوییم که در این دنیا هیچ چیزی فوق العاده تر از سفر کردن نیست. سفر می تواند سبب آرامش ذهنی، افزایش درک فرهنگ های مختلف، ارتباطات بین انسان ها و البته تهیه عکس های اینستاگرامی شود! اما آیا می دانستید حمل و نقل گردشگران، یکی از منابع کلیدی انتشار گازهای گلخانه ای در سراسر جهان است؟ نیازی نیست برنامه سفرهای خود را کنسل کنید؛ تنها کافیست این مطلب گل بلیط را بخوانید. شما می توانید در سفرهای خود با در نظر گرفتن دیدگاهی سازگار با محیط زیست، از مکان هایی که بازدید می کنید محافظت نمایید. محافظتی نه تنها برای خود و مسافران آینده، بلکه برای کسانی که در آنجا زندگی می کنند. همزمان با روز جهانی زمین پاک گل بلیط به شما 5 روش برای کاهش آسیب محیط زیست می گوید.

1- از مسیرهای کوتاه سفر کنید

سالانه ده ها هزار نفر گردشگر برای سفر خود دقیقا از همان مسیرهایی عبور می کنند که سایر توریست ها از آن جا می گذرند. این کار سبب فرسایش جاده، فرسایش جاذبه های طبیعی اطراف جاده، ترافیک و آلودگی هوا و محیط زیست اطراف آن می شود. بنابراین دفعه بعد که شما در حال سفر هستید، بیشتر از جاذبه های توریستی جاده های اطراف به بالا نگاه کنید تا یادتان نرود که چقدر می توانید در کاهش گازهای گلخانه ای و غیره موثر باشید و با این کار چه خدمتی به مادر طبیعت خواهید کرد.

2- با خود بطری آب قابل استفاده مجدد و کیسه خرید پارچه ای بیاورید

اگر می خواهید فقط یکی از 5 مورد این مطلب را انجام دهید لطفا همین مورد را انتخاب کنید. به این دلیل که یک بطری پلاستیکی یا یک کیسه پلاستیکی صدها سال طول می کشد تا تجزیه شوند. البته که در هزینه های سفرتان نیز صرفه جویی می شود.

چگونه در سفر، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم؟

می توانم با خیال راحت بگویم که امروزه در بسیاری از کشورها سکو آب آشامیدنی در گوشه و کنار معابر یافت می شود و قطعا شما هیچ مشکلی برای یافتن محلی برای پر کردن بطری خود پیدا نخواهید کرد.

اگر همچنان نگران آلودگی آب هستید می توانید یک فیلتر تصفیه آب کوچک را نیز به همراه داشته باشید که به راحتی و به سرعت آب شیرین قابل آشامیدن تهیه می کند.

3- برای گردش در شهر از اتوبوس و دوچرخه استفاده کنید

مزایای استفاده از حمل و نقل عمومی یا استفاده مناسب از پاها که برای پیاده روی ساخته شده است دو برابر است. اولا و مهمتر از همه، این روش مطمئن ترین راه برای به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی شما و کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای است. ثانیا، اتوبوس یا دوچرخه محلی به لحاظ اقتصادی به شما کمک می کند. سوما در این گونه گردش ها شما امکان این را پیدا می کنید تا با آدم ها و فرهنگ های بیشتری آشنا شوید که این یک بازی برد برد برای شماست.

 

چگونه در سفر، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم؟

4- راه میانبر پیدا کن

آیا می دانستید که هواپیما هنگام فرود و بلند شدن بیشترین سوخت را مصرف می کند و این تا چه حد سبب آسیب محیط زیست می شود؟ این بدان معنی است که هر توقف در مسیر پرواز شما، منجر به افزایش ضریب کربن می شود. بنابراین، برای تجربه سفر سازگار با محیط زیست، پرواز مستقیم را انتخاب کنید. حین انتخاب پرواز نیز بلیط هواپیماهایی مثل بویینگ 787 را بگیرید که طوری ساخته شده اند که تاثیر زیست محیطی کمتری دارند.

5- چیزهای ساده را به خاطر بسپار

خیلی ساده است که در سفر مصرف بهینه از انرژی را فراموش کنیم. به یاد آوردن چیزهای ساده ای که در خانه خودمان انجام می دهیم و اعمال آن ها در سفر کار سختی نیست. قبل از رفتن به مسافرت، مطمئن شوید که مسیرهای منتهی به مقصد خود را به صورت آنلاین و به منظور مواجه نشدن با کمبود آب، سوخت و... از قبل بررسی کرده اید.

 

چگونه در سفر، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم؟

 

برخی از اقدامات ساده صرفه جویی در انرژی، در هنگام سفر همانند دوش نگرفتن به طولانی مدت، بستن شیر آب در حال مسواک زدن دندان ها و شستن صورت خود، خاموش کردن چراغ ها، تهویه، لوازم الکترونیکی، گرمایشی و سرمایشی قبل از ترک کردن اتاق خود و استفاده از دستمال و حوله های چند بار مصرف به جای یکبار مصرف و یا شستشوی هر روز آن ها سبب کاهش آسیب محیط زیست می شود. حالا بروید و این مطلب عشق به مادر طبیعت را به اشتراک بگذارید و برای ما بنویسید که چطور تاثیرات خودتان را بر صدمه به محیط زیست در مسافرت کم کرده اید.

 

منبع: polkadotpassport

مترجم: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد