شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

چگونه از سوانح هوایی جان سالم بدر ببریم؟ایمنی پرواز چیست؟

اغلب ما وقتی در هواپیما هستیم کارت ایمنی پرواز را مطالعه نمی کنیم. این قضیه دلایل مختلفی دارد که شاید اگر اهمیت دانستن آن اطلاعات را بدانیم تمامی دلایل را کنار بگذاریم و چند دقیقه ای را صرف خواندن آن کارت ها کنیم. گل بلیط امروز اطلاعات ایمنی حین پرواز را که سبب جان سالم به در بردن شما از سوانح هوایی می شود را ارائه می کند:

توضیحات ایمنی مهماندار را با دقت گوش کنید

توضیحات مربوط به ایمنی از سوی مهمانداران یا از طریق فایل های صوتی کوتاهی قبل از برخاستن هواپیما اعلام می‌شود. بعضی از ما بارها با هواپیما سفر کرده‌ایم و فکر می‌کنیم که نکات ایمنی پرواز را بلد هستیم. در صورتی که هنگام وقوع حادثه، متوجه می شویم بسیاری از موارد مهم را به دلیل استرس فراموش کرده ایم. پس این یادآوری نکات بسیار سودمند است. بنابراین در هر سفر حتما به توصیه‌های ایمنی مهمانداران توجه کنید.

کارت ایمنی را بخوانید

در جیب جلوی هر صندلی یک کارت ایمنی است که اطلاعات بیشتری در مورد ایمنی پرواز را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. دستورالعمل‌های این کارت‌ها براساس نوع هواپیما متفاوت است. مطالعه این کارت‌ها کمک می‌کند تا در صورت بروز خطر بتوانید سریع‌تر و درست‌تر عکس‌العمل نشان دهید.

 

 

ایمنی-پرواز

از مکان جلیقه نجات اطمینان حاصل کنید

در زیر هر صندلی یک جلیقه نجات قرار دارد. قبل از پرواز حتما از وجود آن اطمینان حاصل کنید و مکانی که جلیقه قرار گرفته شده را به خاطر بسپارید در زمان بروز خطر بتوانید به موقع و به درستی از آن استفاده کنید. بسیاری از مسافران هواپیما فکر می کنند زمان و چگونگی باد کردن جلیقه ی نجات امکان ندارد در یک سانحه هوایی تفاوت ایجاد کند و چنین چیزی مضحک و دور از حقیقت است. اما باد کردن همین جلیقه به ظاهر بی اهمیت جان افراد زیادی را تا کنون نجات داده است. مثلاً در سال 1996 هواپیمای بوئینگ 767 اتیوپیایی ربوده شد و به اجبار بر روی اقیانوس هند فرود آمد. برخلاف توصیه های خدمه پرواز که جلیقه های نجات را از قبل باد نکنید، خیلی از مسافران عجولانه جلیقه های خود را پوشیده و آن ها را باد کرده بودند. این افراد نتوانستند از میان آبی که داخل کابین شده بود بگذرند و خود را به درهای خروجی برسانند. اما مسافرانی که به طبق توصیه های ایمنی جلیقه های خود را باد نکرده بودند به سرعت و سهولت خود را به درهای خروج رساندند و زنده ماندند. بنابراین می بینید که گوش نکردن به توصیه های ایمنی قبل از پرواز می تواند به قیمت جان شما تمام شود.


بیشتر بخوانید: امن ترین وسیله نقلیه چیست؟


خم شدن روی صندلی در حالت نشسته

در توصیه های ایمنی از مسافران خواسته می شود در هنگام فرود اضطراری بر روی خشکی یا آب روی صندلی در پوزیشن خاصی قرار بگیرند. این پوزیشن شامل چسباندن پاها و زانو ها به یکدیگر است.  همچنین سر را به روی زانوها خم کرده و دست ها پشت سر قرار میگیرند. نظریه های مختلفی درباره علت لزوم این پوزیشن در مواقع اضطراری وجود دارد. برخی معتقدند این حالت فقط از دندان های مسافران حفاظت می کند و در نتیجه شناسایی آن ها را پس از سوانح هوایی آسان تر خواهد کرد. برخی دیگر می گویند این پوزیشن احتمال مرگی سریع و بدون درد را بیشتر می کند. اما بیشتر متخصصان اعتقاد دارند این حالت واقعاً شانس زنده ماندن را افزایش می دهند. در یک سانحه ی هوایی در استرالیا هر دو موتور یک هواپیما که شانزده سرنشین داشت از کار افتاد و هواپیما مجبور به فرود اضطراری شد. هنگام وقوع این حادثه تمام مسافران خواب بودند و فقط یک مسافر بیدار بود که سریع پوزیشن توصیه شده را به کار بست. جالب است بدانید او تنها بازمانده ی این سانحه ی هوایی بود.

در طول پرواز کمربند خود را بسته نگه دارید

بستن کمربند ایمنی در زمان برخاستن و نشستن هواپیما و همچنین در زمان بروز مشکل در پرواز الزامی است. با این حال همیشه از سوی مهمانداران توصیه می‌شود که کمربند ایمنی خود را در طول سفر بسته نگه دارید. این مساله کمک می‌کند تا در صورت بروز تکان‌های شدید و ناگهانی هواپیما آسیب کمتری به شما وارد شود.

به مهمانداران و سایر اعضای کادر پرواز اعتماد کنید

کادر پروازی آموزش‌های مهمی در رابطه با ایمنی و سلامت در زمان بروز حادثه دریافت کرده‌اند. در زمان وقوع هر حادثه‌ای به کادر پروازی اعتماد و به دستورات آنها گوش کنید. هر عمل سرخودی می‌تواند جان شما و دیگران را به خطر بیاندازد. به هیچ عنوان تصمیمی نگیرید و کاری نکنید مگر آنکه از سوی کادر پروازی از شما درخواست شود.

لباس و کفش راحت بپوشید

بسیاری دوست دارند که در طول سفر آراسته و گاهی رسمی لباس بپوشند. اما پوشیدن کفش و لباس راحت در زمان بروز خطر سبب می‌شود تا بهتر بتوانید عملیات نجات را پشت سر بگذارید.

 

چگونه از سوانح هوایی جان سالم بدر ببریم؟

وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید

یکی از اشتباهات خطرناک در زمان بروز خطر آن است که وسایل الکترونیکی از قبیل لپتاپ و موبایل خود را روشن کنید یا سعی کنید وسایل شخصیتان را با خود از هواپیما خارج کنید. در زمان حادثه باید تمام توجه خود را به صحبت‌های کادر پرواز بدهید. مشغول شدن به لوازم شخصی می‌تواند حواس شما را پرت کرده و اتفاقات ناگواری را رقم بزند.  

 

نویسنده : نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد