شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

طولانی ترین خطوط راه آهن جهانطولانی ترین شبکه های ریلی جهان

ایالات متحده آمریکا طولانی ترین خطوط راه آهن در جهان را داراست و پس از آن چین و هند رتبه دار هستند. ما در مجله گل بلیط 10 تا از بزرگترین و طولانی ترین شبکه های راه آهن دنیا را معرفی می کنیم.

1- ایالات متحده: 250،000 کیلومتر

شبکه راه آهن آمریکا با طولی بیش از 250 هزار کیلومتر طولانی ترین در جهان هستش. خطوط حمل و نقل حدود 80 درصد از کل شبکه راه آهن را تشکیل می دهد در حالیکه کل شبکه مسافری 35 هزار کیلومتر می باشد. شبکه حمل نقل ایالات متحده شامل 538 راه آهن (7 راه آهن کلاس یک، 21 راه آهن منطقه ای و 510 راه آهن محلی) می باشد که توسط سازمان های خصوصی اداره می شوند. Union Pacific Railroad  و  BNSF یکی از بزرگترین شبکه های حمل و نقل ریلی در جهان است که شامل بیش از 30 قطار است که 500 مقصد را در 46 ایالت آمریکایی متصل می کند.

2- چین : 100،000 کیلومتر

شبکه راه آهن چین با بیش از 100 هزار کیلومتر طول، به عنوان دومین شبکه بزرگ راه آهن رتبه بندی می شود. شبکه گسترده ای که توسط شرکت راه آهن چین مدیریت می شود. 08/2 میلیارد مسافر (دومین میزان بعد از هند) و 22/3 میلیارد تن بار (دومین مقام بعد از ایالات متحده) در سال 2013 را به خود اختصاص داد. راه آهن اصلی ترین راه حمل و نقل در چین می باشد. شبکه راه آهن بیش از 90 هزار کیلومتر راه آهن معمولی و حدود 10 هزار کیلومتر خطوط راه آهن پرسرعت می باشد. پیش بینی شده است کل شبکه راه آهن چین در سال 2050 به بیش از 270،000 کیلومتر برسد.

3- روسیه: 85،500 کیلومتر

کل شبکه راه آهن روسیه که توسط دولت این کشور اداره می شود به بیش از 85،500 کیلومتر می رسد. در سال 2013 این شبکه حمل  08/1 میلیارد مسافر و 2/1 میلیارد تن بار (بعد از ایالات متحده و چین) را به خود اختصاص داده است. شبکه راه آهن روسیه دارای 12 خط اصلی می باشد که بسیاری از آنها به طور مستقیم با سیستم های راه آهن اروپایی و آسیایی مانند فنلاند، فرانسه، آلمان، لهستان، چین، مغولستان و کره شمالی ارتباط دارند. راه آهن Trans-Siberian با طول 9،289 کیلومتر طول یکی از طولانی ترین و شلوغ ترین خطوط راه آهن در جهان است.

4- هندوستان: 65،000 کیلومتر

شبکه راه آهن هند که متعلق به شرکت های دولتی می باشد با طول بیش از 65 هزار کیلومتر چهارمین رتبه را در جهان داراست. این شبکه در سال 2013 حدود 8 میلیارد مسافر (بیش ترین مسافر در جهان) و 01/1 میلیون تن بار (چهارمین رتبه در جهان) را حمل کرده است.

راه-آهن-هند

شبکه راه آهن هند به 17 منطقه تقسیم شده است و بیش از 19 هزار قطار در روز، از جمله 12 هزار قطار مسافری و 7 هزار قطار باری را شامل می شود.

5- کانادا : 48،000 کیلومتر

دو شبکه اصلی راه آهن کانادا با نامهای Canadian National Railway (CN), Canadian Pacific Railway (CPR) می باشند. در حالی که شبکه ریلی Via Rail از 12،500 کیلومتر خدمات مسافربری بین المللی استفاده می کند.

راه-آهن-کانادا

راه آهن مرکزی الگوما و راه آهن انتاریو کوچک ترین خطوط ریلی هستند که خدمات مسافرتی را به برخی مناطق روستایی در کانادا ارائه می کنند. سه شهر کانادایی – منترال، تورنتو و ونکوور دارای سیستم ریلی مسافربری زیادی هستند. به علاوه شرکت هایی ارائه تورهای راه آهن لوکس را برای دیدن زیبایی مناطق خاص کوهستانی در کشور بر عهده دارند.


بیشتر بخوانید: راه اندازی قطار تهران-ترکیه


6- آلمان: 41،000 کیلومتر

Deutshe Bahn شرکت راه آهن کشور آلمان می باشد که دارای 41 هزار کیلومتر طول می باشد. حد.د 80 درصد کل ترافیک حمل بار و 99 درصد حمل و نقل مسافر را برعهده دارد. بیش از 150 شرکت راه آهن خصوصی به غیر از Deutshe Bahn در آلمان فعالیت می کنند و خدمات حمل و نقل مسافرین و بار را ارائه می دهند. S-Bahn در خدمت مناطق اصلی حومه می باشد، در حالی که Hamburg Cologne Express (HKX) بزرگترین اپراتور حمل مسافر بعد از Deutshe Bahn می باشد.

7- استرالیا 40،000 کیلومتر

شبکه راه آهن استرالیا هفتمین شبکه طولانی راه آهن در دنیا با بیش از 40 هزار کیلومتر طول می باشد. بیشتر زیرساخت های شبکه راه آهن این کشور متعلق به دولت استرالیا می باشد. با این حال، اکثر قطارهای موجود در شبکه توسط شرکت های خصوصی اداره می شوند. Aurizon, Genesee and Wyoming Australia, Pacific National از اپراتورهای مهم حمل و نقل در شبکه ریلی استرالیا هستند.

راه-آهن-استرالیا

 

8- آرژانتین 36،000 کیلومتر

در پایان جنگ جهانی دوم، آرژانتین در حدود 47 هزار کیلومتر شبکه ریلی داشت و اغلب توسط شرکت های راه آهن بریتانیا و فرانسه اداره می شد، اما کاهش سوددهی و افزایش ساخت و ساز بزرگراه ها در دهه های بعد باعث شد شبکه ریلی این کشور به 36 هزار کیلومتر که امروز وجود دارد برسد. در سال 1948 شبکه راه آهن دولتی به اسم Ferrocarriles Argentinos شکل گرفت. راه آهن آرژانتین در سالهای 1992 تا 1995 خصوصی سازی شد و این شرکت ها با تقسیم شش بخش از شبکه دولتی این کار را بر عهده گرفتند.

9- فرانسه 29،000 کیلومتر

شبکه ریلی راه آهن فرانسه با 29 هزار کیلومتر دومین رتبه در اروپا و نهمین در جهان است. شبکه ریلی فرانسه عمدتا مسافر محور است و حدود 50 درصد خطوط الکتریکی شده اند. Société Nationale des Chemins de fer Français (SNCF) عامل اصلی راه آهن در این کشور می باشد که دولتی است.


بیشتر بخوانید: امن ترین وسیله نقلیه چیست؟


10- برزیل 28،000 کیلومتر

اولین خطوط راه آهن در برزیل در سال 1984 عملیاتی شد. شبکه راه آهن در این کشور در سال 1957 توسط شرکت Rede Ferroviária Federal Sociedade Anônima (RFFSA) ملی شد. شبکه راه آهن کشور از سال 2007 به شرکت های خصوصی و دولتی برای انجام خدمات مختلفی واگذار شده است. شبکه 28 هزار کیلومتری این کشور عمدتا برای حمل بار استفاده میشود و حمل و نقل مسافرین عمدتا در مناطق شهری و حومه متمرکز شده است. هشت شهر برزیل دارای سیستم مترو می باشد که مترو سائوپائولو یکی از بزرگترین آنها می باشد.

 

  منبع: railway-technology

مترجم: مژده ندمائی


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد