شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

ششم فروردین در آیین باستانیششم فروردین در آیین باستانی

شاید برای شما هم جالب باشد اگر بدانید در زمان های قدیم، ششم فروردین نوروز محسوب نمی شده است. گل بلیط در این مطلب قصد دارد به شکلی خلاصه و ساده آیین ششم فروردین را بازگو کند پس با ما همراه باشید. در زمان های قدیم جشن نوروز و فروردین در هر دوره نام ها و رسوم مختلفی داشته است که به صورت مشترک در بیشتر آن ها ششم فروردین نوروز محسوب نمی شده است. جشن فروردگان به مدت ده روز و ده شب برگزار می‌شد که بازه آن در تقویم های امروزی پنج روز آخر اسفند و پنج روز اول فروردین، به حساب می‌آمد. همچنین جشن نوروز در دوران ساسانیان، حداقل شش روز طول می‌کشید و به دو دوره نوروز کوچک و نوروز بزرگ تقسیم می‌شد. نوروز کوچک یا نوروز عامه به مدت پنج روز، از یکم تا پنجم فروردین گرامی داشته می‌شد و روز ششم فروردین یا همان خردادروز، جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه در گاه‌شماری اوستایی نو برپا می‌شد.

6-فروردین-روز-امید

ماجرا بدین شکل بوده است که در 5 روز اول فروردین مردم از طبقات مختلف اجتماعی به دیدار شاه می آمدند و مشکلات و نیازهای خود را عنوان می کردند. سپس شاه تا روز ششم فروردین مشکلات و نیازهای تمامی مردم را حل می کرد و از خشنودی این کار خود ششم فروردین را برای خودش جشن درباری می گرفته که به آن نوروز خاصه می گفتند. بدین شکل در 5 روز ابتدای نوروز مشکلات مردم حل می شد و شاید به همین خاطر است که در برخی از تقویم های امروزی ما این روز را روز امید نامگذاری کرده اند.

 

  نویسنده: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد