شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

سفرنامه ویتنام نوشته منصور ضابطیانسفرنامه موآ را در گل بلیط بخوانیم

تازه ترین اثر منصور ضابطیان امروز در اصفهان رونمایی می شود.

به گزارش گل بلیط؛ کتاب «موآ» گزیده ای از تجارب منصور ضابطیان از سفر به ویتنام است که در آن سفرنامه و عکس های این کشور منتشر شده است.

حالا امروز جشن امضا این کتاب ساعت 17 در اصفهان واقع در سیتی سنتر، طبقه سوم، پردیس کتاب برگزار می شود.

اگر تمایل دارید که در این جشن امضا حضور پیدا کنید می توانید رزرو بلیط هواپیما را از طریق سایت گل بلیط و همین الان انجام دهید.

منصور ضابطیان در مورد دلیل انتخاب ویتنام گفت: اینکه ویتنام را برای سفر انتخاب کردم شاید به خاطر رازآلودگی اش بود. چیزی درباره اش نمی دانستم و به نظرم سرزمین بکر و جذابی می آمد. پس یک روز نشستم پای اینترنت و شرایط گرفتن ویزا، کامنت های آدم هایی که به ویتنام رفته بودند، شرایط پروازها و غیره را بررسی کردم؛ مشتاق تر شدم. به نظرم باید ویتنام را می دیدم و خوانندگان کتاب هایم را با آنجا آشنا می کردم. پس رفتم....

این مجری تلویزیون افزود: نام ویتنام برای نسل پیشین ما یادآور جنگی ست که از آن شنیده ایم اما کمتر می دانیم چه آغاز و انجامی داشته است. برای نسل ما که خود در جنگ بزرگ شد، نام ویتنام یادآور نام برنج های کوپنی ای بود که با شیوه ی پخت ایرانی به بدترین شکل ممکن تبدیل می شد. شاید بچه های امروز اسم ویتنام را بیشتر روی برندهای کفش و لباس دیده باشند...

به همین دلیل بعید می دانم کسی از ما جلوه ای از هنر و فرهنگ ویتنام را به خاطر داشته باشد یا چیزی غیر از اینها بداند!

گفتنی است پیشتر و برای نخستین بار این سفرنامه در تماشاخانه دیوار چهارم تهران رونمایی شده بود.

منصور ضابطیان در گذشته نیز کتاب‌ها و سفرنامه های بسیاری نظیر «مارک و پلو» ، «مارک و دو پلو» و... نوشته است که در زیر نگاهی به دیگر آثار او می اندازیم.

اگر یک سوسمار بودیم…، منصور ضابطیان، ناشر: آفتابگردان، ۱۳۸۵

اگر یک زرافه داشتیم…، منصور ضابطیان، ناشر: آفتابگردان، ۱۳۸۵

مارک و پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها، منصور ضابطیان، ناشر: مثلث، ۱۳۸۹

مارک دو پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها، منصور ضابطیان، ناشر: مثلث، ۱۳۹۳

برگ اضافی: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها، منصور ضابطیان، ناشر:مثلث، ۱۳۹۴

سباستین:سفرنامه و عکس‌های کوبا، ناشر: مثلث، زمستان ۱۳۹۵

چای نعنا: سفرنامه و عکس‌های مراکش، ناشر: مثلث، زمستان ۱۳۹۶

موآ: سفرنامه و عکس‌های ویتنام، ناشر: مثلث، زمستان ۱۳۹۷

موا-سفرنامه-ویتنام

بخشی از سفرنامه ویتنام منصور ضابطیان را با همدیگر می خوانیم:

یک ظهر بلاتکلیف است، میان آفتاب و باران، میان سیری و گرسنگی. باران شدیدی آمده و حالا ناگهان آسمان باز شده. به یک دقیقه نمی‌کشد که باد نرمی هم به کمک آفتاب می‌آید و زمین را خشک می‌کند.

فقط مانده آب‌های جمع شده در چاله‌های کف خیابان‌های هانوی که اتفاقا یکی‌شان پای مرا مهمان خودش کرده و حالا فقط چند تا ماهی توی کفشم کم دارم. نه سیرم، نه گرسنه. اما قرار است ساعت یک بعد از ظهر به تماشای یک نمایش بروم که فکر می‌کنم دو ساعتی طول بکشد. اگر بخواهم یک غذای مفصل بخورم، مجبورم از نیمی از آن صرف نظر کنم و اگر نخواهم غذا بخورم وسط نمایش حتما معده‌ام حواسم را پرت می‌کند.

توی همین شیش و بش به یک شعبه‌ی KFC  می‌رسم. مرغ کنتاکی همیشه راه حل خوبی است، چه برای وقتی که مثل یک گرگ گرسنه‌ای و چه برای الان که به اندازه‌ی یک گنجشک به غذا نیاز داری.

قصه‌ی کی.اف.سی و تولدش را همه می‌دانند و جایش در این کتاب نیست. اما همین بس که بدانیم کی.اف.سی حالا در جهان در کنار نمادهای دیگری همچون کوکاکولا، مک دانلد و… از نمادهای شاخص فرهنگ آمریکایی به شمار می‌آید؛ هرچند با شهرتی کمتر. امروز کی.اف.سی در بیش از ۱۹۰ کشور جهان، بیش از بیست هزار شعبه دارد و روزانه دوازده میلیون نفر در جهان مرغ کنتاکی می‌خورند.

طبیعی است که ویتنام بعد از جنگ در مقابل ورود نشانه‌های فرهنگ آمریکایی مقاومت کند. اما این مقاومت در سال ۱۹۹۷ می‌شکند و اولین شعبه‌ی کی.اف.سی در هوشی مین سیتی افتتاح می‌شود. اولین شعبه‌ی هانوی در ۲۰۰۶ افتتاح می‌شود و حالا سهم ویتنام، ۱۴۰ شعبه است! رقمی قابل توجه. وارد رستوران می‌شوم. تقریبا شبیه همه‌ی شعبه‌های کی.اف.سی در همه جای جهان است و غذاهای اصلی هم همان همیشگی‌ها در همان همه‌جاها هستند.

البته چند غذا هم بومی سازی و با سلیقه‌ی ویتنامی‌ها همخوان شده؛ غذاهایی مثل مرغ کنتاکی و برنج ویتنامی، تکه‌های مرغ در یک سس قهوه‌ای که شرط می‌بندم شیرین باشد، میگوبرگر و…

پشت صندوقی می‌ایستم تا سفارش بدهم. پسر جوان بیست و چند ساله‌ای پشت صندوق ایستاده. با انگشت به یکی از منوها اشاره می‌کنم، نوشیدنی‌ام را هم سفارش می‌دهم و منتظر می‌مانم تا همه‎ی سفارش‌ها را وارد کند.

پولم را می‌دهم. پسر مشغول حساب کردن و برگرداندن بقیه‌ی پول من است و بعد هم حتما به رسم همه‌ی فست فودها خودش یک سینی برمی‌دارد. سفارشم را ردیف می‌کند و می‌دهد دستم که بروم و سر میز بنشینم. یک باره می‌بینم که پشت سر جوان یک سوسک حمام در ابعاد بزرگ و با کیفیت فول اچ.دی از دیوار به آرامی بالا می‌رود. درست در فاصله‌ی نیم متری از مرغ‌هایی که قرار است تا چند دقیقه دیگر دو تکه‌شان همراه کمی سیب‌زمینی در سینی من باشد.

حالم بد می‌شود. به جوانک اشاره می‌کنم که پشت سرش را نگاه کند. او از حرکات غیرمعمول سر و دست من تعجب زده است.فکر می‌کند این طرف صندوق اتفاقی افتاده، مرا نگاه می‌کند و وقتی می‌بیند که دارم دیوار پشت سرش را نشان می‌دهم، برمی‌گردد و سوسک را می‌بیند. سوسک را با دست می‌گیرد و پرتش می‌کند آن طرف و در کمال خونسردی به کارش ادامه می‌دهد.

من همین‌طور تعجب زده مانده‌ام. پسرک می‌رود سراغ سینی و دو تکه مرغ می‌گذارد توی بشقاب و کمی هم سیب زمینی می‌ریزد و سینی را می‌گذارد جلوی من.

به انگلیسی می‌گویم: این غذا رو نمی‌خوام. پولم رو پس بده! نمی‌فهمد چه می‌گویم. همچنان با تعجب نگاهم می‌کند… حرفم را دوباره تکرار می‌کنم و سعی می‌کنم با حرکات دست به صندوق اشاره کنم و بگویم پولم را می‌خواهم. می‌رود سراغ دختری که دو تا صندوق آن طرف‌تر است. به ویتنامی چیزی به او می‌گوید که احتمالا مضمونش این است که : بیا ببین این دیوونه چی میگه!

دختر می‌آید و می‌گویم غذایم را نمی‌خواهم و پولم را پس بدهید. می‌پرسد چرا؟ می‌گویم: اینجا سوسک داره! جمله‌ام را به ویتنامی برای همکارش ترجمه می‌کند و هر دو شانه‌ای بالا می‌اندازند و با اکراه پولم را پس می‌دهند.

عطای ناهار را به لقایش می‌بخشم. احتمالا دختر و پسر ویتنامی دارند برای همکاران دیگرشان از مرد دیوانه‎ای حرف می‌زنند که با دیدن یک سوسک در رستوران از خوردن مرغ کنتاکی منصرف شده  است. شاید بعدتر این خاطره را برای بچه‌هاشان هم تعریف کنند. آن سوسک برای من سوسک بود. برای آنها خاطره!

اگر علاقه دارید که بقیه این سفرنامه را بخوایند می توانید این کتاب را با قیمت 35 هزار تومان و از سایت های https://www.bahook.com/ و https://www.30book.com/ خرید اینترنتی نمایید.

  نویسنده: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد