شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

شیراز، شهباز ایران زمینشیراز، شهباز ایران زمین

پانزدهم اردیبهشت‌ماه، روز میانی فصل بهار به نام «روز شیراز» نامگذاری شده تا هر ساله در فصل بهار به طور خاص‌تر به این شهر توجه شود.

خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش/ خداوندا نگه دار از زوالش؛

 شهری به نام تیرازیس بر اثر تغییر منظم صداها در زبان فارسی مدرن به شیراز تغییر نام داد، برخی نویسندگان بومی نوشته‌اند که با توجه به شاهنامه، نام شیراز از نام پسر سومین شاه جهان یعنی تهمورث مشتق شده‌ است. اولین اشاره به نام شیراز هم بر روی لوح‌های گلی ایلامی به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‌گردد که در ژوئن ۱۹۷۰ در هنگام کندن زمین برای ساخت کوره آجرپزی در گوشه جنوب غربی شهر یافت شده‌است.

شیراز شهری از دوران باستان

در کاوش‌های باستان‌شناسی در تخت جمشید هم در سال ۱۳۱۴ خورشیدی خشت ‌نوشته‌هایی ایلامی پیدا شد که بر روی چند فقره از آن‌ها به قلعه‌ای بنام «تیرازیس» یا «شیرازیس» اشاره شده‌است لذا این نشان از وجود شهر شیراز در زمان هخامنشیان دارد البته نام شیراز بر روی سفال‌های پیدا شده از ویرانه‌های دوره ساسانی در سده دوم پس از میلاد نیز رویت شده‌است. سال 1381 بود که شورای شهر شیراز پانزدهم اردیبهشت‌ماه، روز میانی فصل بهار را به نام «روز شیراز» نامگذاری کرد تا هر ساله در فصل بهار به طور خاص‌تر به این شهر توجه شود و در این روز و هفته فرصت مناسبی برای معرفی فرهنگ اصیل شیراز مهیا شود.

حافظیه-شیراز

شیراز شهری با قدمت تاریخی و فرهنگی

شیراز شهری با قدمت تاریخی و فرهنگی و مهد شعر و ادب است، مردم این دیار از گذشته به مهربانی و مهمان نوازی معروف بودند و همواره در بحث علم و فرهنگ سرآمد بودند، حضرت حافظ نیز در اشعار خود بارها به شیراز اشاره کرده و در غزلی نیز آورده است « به شیراز آی و فیض روح قدسی / بجوی از مردم صاحب کمالش» لذا  شخصیت‌های بزرگی در دامان این شهر رشد و پرورش یافته‌ و به عرصه جهانی معرفی شده‌اند. قدمت تاریخی و فرهنگی این دیار سبب شده تا شیراز مقصد گردشگران ایرانی و خارجی شود، بنابراین گردشگران نه فقط برای بازدید از جاذبه های متعدد تاریخی، فرهنگی و ادبی آن، که برای آب و هوای خوش و خاص به شیراز شهر بهارنارنج‌‌ها سفر می‌کنند.

شیراز مرکز توجه گردشگران ایرانی و خارجی

شیراز علاوه بر اینکه مهد شعر و سرزمین شاعران بزرگ ایرانی است و بسیاری به قصد حافظیه و سعدیه به این شهر سفر می‌کنند، به دلیل آمد و شد پادشاهان و زمامداران ایران باستان به این شهر از آثار تاریخی ارزشمندی برخوردار گشته است؛ شیراز با به قدرت رسیدن کریمخان زند باردیگر پایتخت ایران زمین و مرکز توجه اقتصاد، سیاست، هنر و صنعت ایران شد لذا کریمخان عمارت و آثاری در شیراز به یادگار گذاشت که از آن جمله ارگ کریمخان، باغ نظر، مسجد، حمام و بازار وکیل است. نارنجستان قوام، خانۀ زینت الملک، مسجد نصیرالملک، سرای مشیر و عمارت باغ ارم از آثار دورۀ قاجار در شیراز است، با ظهور آقامحمد خان قاجار، شیراز با خیانت حاج ابراهیم خان کلانتر به لطفعلی خان زند، به دست خان قاجار افتاد اما پس از مرگ آقامحمد خان در عصر قاجار اندک اندک جان تازه ای یافت و از اواخر پادشاهی فتحعلی شاه، به همت خاندان قوام الملک شهر اعتبار گذشته را باز یافت.

باغ-ارم-شیراز

تخت جمشید قلب تپنده شیراز

با وجود آثار تاریخی، ادبی و فرهنگی غنی شهر شیراز، همجواری این شهر با تخت جمشید و آرامگاه کوروش کبیر جذابیت سفر برای گردشگران ایرانی و خارجی افزایش یافته است، تخت جمشید از گذشته در صدر توجه گردشگران خارجی بوده است. تخت جمشید یا پارسه (یا پرسپولیس) نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است و به مدت حدود ۲۰۰ سال آباد بوده‌است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند. باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالاً بخش عظیمی از کتیبه ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با این کار نابود نمود. بااین‌حال ویرانه‌های این مکان هنوز هم برپا است و باستان شناسان از ویرانه‌های آن نشانه‌های آتش و هجوم را بر آن تأیید می‌کنند. این مکان از سال ۱۹۷۹ یکی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است. شیراز این شهر اصیل ایرانی از دوران باستان تاکنون تهدیدها و آسیب‌های بسیاری را به فرصت تبدیل کرده و به همت مردمان مهربان و سخت کوش آبادانی خود را حفظ کرده است، این شهر از گذشته در نزد همگان به طور خاص دیده شده تا جایی که، سعدی در غزلیات خود و در وصف شیراز گفته است: « که شهرها همه بازند و شهر ما شهباز »   نویسنده: محمد قدس


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد