شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

روز جهانی لاک پشت هالاک پشت ها در آستانه انقراض

جهت افزایش اطلاعات برای کمک به زندگی و نجات لاک پشت ها و بزرگداشت آنها، از سال 2000 هر ساله 23 می (2 خرداد) را روز جهانی لاک پشت نامیدند. این روز در سراسر جهان به شکل های مختلفی برگزار می شود که هدف این فعالیت ها آموزش افراد برای آشنایی با زندگی لاک پشت ها می باشد. حدود 442 گونه و زیرگونه لاک پشت در دنیا ثبت شده اند که از این میزان حدود 40 درصد آن در لیست سرخ IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت) به عنوان گونه های در معرض تهدید قرار دارند.

عوامل نابودی لاک پشت ها:

ورود گونه های غیربومی:

در کشور ما لاک‌پشت‌های گوش قرمز و لاک نرم به عنوان گونه‌های غیر بومی وارد زیستگاه‌ها شده‌اند و گونه‌های بومی را در معرض تهدید قرار می‌دهند.

گرمایش جهانی:

گرمایش جهانی باعث نابود شدن منابع غذایی موجود در زیستگاه ها می شود. همچنین این امر باعث تغییر در اکوسیستم و ساختار گونه ها می شود. مهمترین عامل در تعیین جنسیت لاک پشت ها دما می باشد. تعیین جنسیت لاک پشت‌های دریایی ژنتیکی نیست و از طریق دما انجام می‌شود و به طور کلی دما تعیین می‌کند که جنین نر یا ماده باشد. در لاک پشت‌های دریایی دمای بین ۲۸ تا ۲۹ درجه جنس نر و دمای بالای ۳۱ درجه جنس ماده تولید می‌کند بنابراین با تغییر نیم تا یک درجه دما، جنسیت لاک پشت‌ها تغییر می‌کند.


بیشتر بخوانید:چگونه در سفر، کمتر به محیط زیست آسیب برسانیم؟


مصرف غذایی لاک پشت ها:

یکی دیگر از عوامل انقراض لاک پشت ها شکار آنها به منظور مصرف غذایی می باشد که اوج این کار در جنوب شرق آسیا می باشد. به طوری که روزانه چندین تن تجارت لاک پشت در این منطقه صورت می‌گیرد. از گوشت، چربی، تخم و لاک لاک‌پشت‌ها استفاده می‌شود. عمدتا لاک‌پشت‌های آب شیرین برای مصرف خوراکی استفاده می‌شوند.

روز-جهانی-لاک-پشت

وضعیت لاک پشت های ایران:

در ایران 10گونه لاک پشت داریم که 5 گونه آن لاک پشت های دریایی هستند. لاک پشت های سرخ، سبز، زیتونی، عقابی و پشت چرمی در ایران هستند. لاک‌پشت‌های سرخ و چرمی در کشور ما نادر هستند و رکوردهای بسیار پراکنده و معدودی از آنها در کشور داریم. دو گونه از لاک‌پشت‌های ایران متعلق به خانواده‌ لاک‌پشت‌های زمینی و خشکی شامل لاک‌پشت مهمیزدار و لاک‌پشت افغانی است همچنین گونه لاک‌پشت فراتی متعلق به خانواده لاک‌پشت لاک نرم یا سه چنگالی است که به عنوان لاک‌پشت آب شیرین تنها در خوزستان یافت می‌شود. دو گونه از خانواده لاک‌پشت‌های برکه‌ای در ایران وجود دارد که یکی لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی و دیگری لاک‌پشت خزری است. لاک‌پشت برکه‌ای اروپایی در استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و اردبیل یافت می‌شوند و لاک‌پشت‌های خزری در استان‌های شمال و شمال غرب از جمله فارس، خوزستان، بوشهر، لرستان و چهارمحال و بختیاری پراکنش دارند.


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد