شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

ایرلاین های ایرانی را بشناسیممعرفی ایرلاین های داخلی

ایران دارای شرکت های هواپیمایی دولتی و خصوصی و نظامی می باشد . قدیمی‌ترین ایرلاین داخلی، ایرانیَن ایرویز بود که در سال ۱۹۴۴ میلادی تأسیس شد و امروزه با نام ایران ایر شناخته می‌شود. آشنایی با شرکت‌های هواپیمایی مختلف باعث می‌شود تا در هنگام خرید بلیط هواپیما انتخاب درست‌تری داشته باشید. مجله گل بلیط در این مطلب اطلاعات کاملی درباره شرکت های هواپیمایی ایرانی جهت خرید بلیط هواپیما به شما می دهد.

ایرلاین های ایرانی:

ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال ۱۳۷۲ به عنوان یک شرکت فرعی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به منظور انجام کارهای چارتری و توریستی تأسیس شد و پس از مدتی تعدادی هواپیما اجاره و خریداری کرد. این شرکت هواپیمایی تا سال ۱۳۸۹ به عنوان یک شرکت دولتی ارائه‌ی خدمت کرد و نهایتاً به شرکت هصایار واگذار شد؛ اما به دلیل مشکلات پیش آمده از جانب شرکت هصایار در پرداخت چک‌ها، ایرلاین ایران ایرتور در تاریخ ۵ دی‌ماه سال ۱۳۹۴ در طی یک مزایده به بخش خصوصی منتقل شد.شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تاکنون با ۳ سانحه‌ی فوتی و ۴ سانحه‌ی غیر فوتی مواجه شده است.

هما

هواپیمایی هما یا ایران ایر اولین ایرلاین ایرانی بود که در پنجم اسفندماه سال ۱۳۴۰ با نام هواپیمایی ملی ایران یا به اختصار "هما" شروع به فعالیت کرد و تا سال ۱۳۶۰ با همین نام به فعالیت خود ادامه داد؛ اما پس‌ازآن با نام هواپیمایی جمهوری ‌اسلامی ایران یا همان ایران ایر فعالیتش را ادامه داد.

هواپیمایی-هما

هواپیمایی ایران ایر که هم‌اکنون با پروازهای داخلی و خارجی‌اش سهم بسیاری در جابجایی بار و مسافر دارد؛ در تمامی این سال‌ها با چهار سانحه‌ی فوتی و ۲۰ سانحه‌ی غیر فوتی مواجه شده است. یکی از مهم‌ترین نقش‌های این شرکت هواپیمایی در هر سال جابجایی حجاج از ایران به عربستان و بازگرداندن آن‌ها به خاک کشورمان است.


بیشتر بخوانید: خرید بلیط هواپیما ارزان


آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان پس از انقلاب از ادغام حدود شش شرکت کوچک به عنوان ایرتاکسی تشکیل شد. این شرکت ابتدا قرار بود برای نقاط دور افتاده و با هواپیماهای کوچک فعالیت کند اما با تغییر قانون (طبق قانون در آن زمان فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌توانست هواپیماهای پهن پیکر داشته باشد) این شرکت از ناوگان با برد متوسط و هواپیماهای با صندلی بیشتر به کار گرفت و در مناطقی که مسافر کمتر و مشکلات بیشتری داشت پرواز کرد. این ایرلاین در سال ۱۳۸۱ به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد و در طول این سال‌ها به ۵۵ مقصد خارجی و داخلی پرواز انجام داده است. ایرلاین آسمان تاکنون با دو سانحه‌ی فوتی و ۸ سانحه‌ی غیر فوتی مواجه شده است. هواپیمایی آسمان هم‌اکنون با ۳۹ فروند ناوگان هوایی فعال در حال ارائه‌ی خدمت به مسافران است.

ماهان

هواپیمایی ماهان که یکی از شرکت‌های خصوصی هواپیمایی در ایران است با طیف وسیع پروازی خود به اروپا، آسیا و خاورمیانه توانسته است به یکی از محبوب‌ترین ایرلاین‌های ایرانی بدل شود.

هواپیمایی-ماهان

این شرکت هواپیمایی برای اولین بار در سال ۱۳۹۱ در شهر کرمان تأسیس شد و یک سال بعد از تأسیس شروع به فعالیت کرد. هواپیمایی ماهان اکنون با ۷۰ فروند ناوگان فعال به ۵۲ مقصد داخلی و خارجی پرواز دارد. این شرکت هواپیمایی تاکنون با هیچ سانحه‌ی فوتی مواجه نشده است و تنها چند حادثه‌ی جزئی را پشت سر گذاشته است.

کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین نیز در سال ۱۳۷۲ تأسیس شده و در حال حاضر شش فروند هواپیما دارد. این شرکت هوایی با همکاری نیروی هوایی ایران  مشغول کار است و در هفته بیش از ۳۰۰ پرواز داخلی و خارجی دارد. شرکت کاسپین با تغییرات جدید مدیریتی در سطح مدیر عامل و معاونت بازرگانی، استراتژی توسعه ناوگان را در پیش گرفته و هم اکنون ناوگان آن به را 11 فروند رسانده‌است.

کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش در سال۱۳۷۰ شکل گرفت و متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است. کیش ایر به موجب بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری قبل از سال ۱۳۹۰ تعداد ۲ فروند توپولف ۱۵۴ خود را از ناوگان خارج و آنها را زمین گیر کرده است

تابان

شرکت هواپیمایی تابان که در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده متعلق به بخش خصوصی است. هواپیمایی تابان یکی از جدیدترین شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران است. مرکز این شرکت در شهر مشهد است.

فارس ایر قشم(قشم ایر)

شرکت هواپیمایی فارس قشم در سال ۱۳۸۵ تأسیس شده که پایگاه اصلی آن در جزیره قشم است و سازمان عمران قشم نیز از سهامداران این شرکت است.

معراج

شرکت هوایپمایی معراج ایرلاینی دولتی است و با چهار فروند هواپیما فعال است.

آتا

این شرکت در سال ۸۸ در تبریز تأسیس شد و با چهار فروند هواپیما فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون ۱۰ فروند هواپیما دارد. این شرکت هواپیمایی در دی‌ماه سال ۱۳۸۸ اولین پرواز خود را به مقصد مشهد مقدس انجام داد. هواپیمایی آتا اکنون پروازهایی به مقاصد بحرین، گرجستان، عراق، ترکیه، کویت، عربستان و ایران را در برنامه‌ی پروازی خود گنجانده است و با ۱۳ فروند ناوگان هوایی فعال به جابجایی مسافر می‌پردازد. شرکت هواپیمایی آتا تاکنون با هیچ سانحه‌ی فوتی روبرو نشده است.

هواپیمایی-آتا

اگرچه شرکت های هواپیمایی ایرانی در ابتدای لیست امن ترین خطوط هوایی در جهان نیستند اما جای امیدواریست که در ته لیست هم قرار ندارند و جز بدترین ها نیستند. شاید مطلب ارائه شده و معرفی بخشی از ایرلاین های داخلی به شما در جهت خرید بلیط هواپیما کمک کند.    

 

گردآورنده: مژده ندمائی

 


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد