شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

امن ترین وسیله نقلیه چیست؟شما معمولا با چه چیزی سفر می کنید؟

همزمان با روز ایمنی حمل و نقل در نظر داریم بررسی کنیم که کدامیک از وسایل نقلیه، ایمنی بالاتری دارند. شما می توانید بعد از خواندن این گزارش کوتاه تصمیم بگیرید که کدام وسیله نقلیه را برای سفرهای خود انتخاب نمایید؛ پس با مجله گل بلیط همراه باشید.

هواپیما

تا به امروز یک هزار و 694 نفر در اثر سوانح هوایی در ایران فوت کرده اند که بیش از 93 درصد این حوادث پس از انقلاب رخ داده است. مرگبارترین حادثه هوایی در ایران سال 1381 بر اثر سقوط هواپیمای ایلیوشین رخ  داد که با 275 کشته همراه بود.

سفر-با-هواپیما

طبق بررسی تعداد سوانح هوایی و کشته شدگان در سال های اخیر، سوانح هوایی سال 97 با 4 حادثه و 28 کشته، به نسبت سال گذشته با کاهش رو به رو بوده است. این در حالی است که در سال های 96، 95 و 94 سوانح هوایی ایران به ترتیب با 77، 15 و 6 کشته همراه بوده است.

قطار

با توجه به آمار حوادث راه آهن ایران در طی سال های 82 تا 97، در مجموع 416 نفر بر اثر حوادث ریلی کشته و 612 نفر مجروح شده اند.

سفر-با-قطار

مرگبارترین سانحه ریلی ایران، حادثه انفجار قطار نیشابور در سال 1382 با 320 نفر کشته و 460 زخمی می باشد. همچنین دومین سانحه مرگبار ریلی مربوط به سال 1395 و برخورد دو قطار سمنان و دامغان است که در آن 40 نفر کشته و 103 نفر مجروح شدند. این در حالی است که در سال 97 بر اثر حوادث ریلی خوشبختانه هیچ شخصی کشته نشد و تنها 2 نفر مامور قطار مصدوم شدند.

خودرو شخصی(سواری) و اتوبوس

طبق آمار جهانی میزان مرگ و میر ناشی از تصادف های جاده ای، ایران در سال 94 در رتبه 5 قرار داشت که خوشبختانه در سال 97 این رتبه به 53 تنزل پیدا کرده است که این نشان دهنده افزایش ایمنی جاده ها در طی 3 سال اخیر می باشد.

سفر-با-اتومبیل

به عبارتی میزان مرگ و میر با ماشین های شخصی از سالی 17 هزار 994 به 15 هزار و 932 مورد کاهش یافته است.

البته که این آمار نیز بسیار ناراحت کننده است. آمار میزان مرگ و میر بر اثر تصادف های جاده ای در سال 87 حدود 32 هزار نفر بوده است. به طور کلی از سال 87 تا 97 میزان تصادفات کشور سیر نزولی داشته که این به معنای کمتر کشته شدن افراد در مسیرهای جاده ای است. طبق آمار جهانی میزان مرگ و میر ناشی از تصادف های جاده ای، در سال 97 در ایران 15 هزار و 932 نفر بوده است که از این میزان 48 درصد آن مربوط به رانندگان و مسافران خودروهای سواری، 24 درصد موتور سواران، 22 درصد عابر پیاده، 2 درصد رانندگان و مسافران کامیون های سنگین، 1 درصد مربوط به رانندگان و مسافران اتوبوس و ... می شود. به طور دقیق در سال 97 ، بر اثر سوانح اتوبوس 160 نفر و با خودرو سواری 7 هزار و 647 نفر فوت کرده اند. به گزارش گل بلیط در نتیجه بررسی ها، آمارهای میزان مرگ و میر کشور در سال 97 به جهت بررسی میزان ایمنی حمل و نقل به شرح زیر می باشد:

نوع وسیله نقلیه

تعداد کشته شده ها

هواپیما

28

قطار

0

اتوبوس

160

خودرو سواری

7647

  بنابراین طبق این آمارها، ایمنی حمل و نقل ریلی در ایران بالاترین رتبه را برای سفر داراست. البته که به طور کلی استاندارهای جهانی نشان می دهد، ایمنی حمل و نقل ریلی در سطح جهان ۲۰ برابر بیشتر از جاده است. حالا اگر در نظر دارید برای سفر بعدی خود بلیط قطار تهیه کنید؛ می توانید برای خرید آن بخش خرید بلیط سری بزنید.

 

 

نویسنده: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد