شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

از افسانه اسب تک شاخ تا واقعیتاز افسانه اسب تک شاخ تا واقعیت

20 فروردین برابر با 9 آوریل روز جهانی اسب تک شاخ هست. اسب تک شاخ یا همان یونی کورن نام موجود افسانه ای در تاریخ فرهنگ قرون وسطی، ایران و اروپای کهن است که البته در اساطیر فرهنگ های دیگر یافت می شود.

ظاهر این اسب اساطیری، سفید با یال های بلند، شاخی بالای سر و به شکل مارپیچ می باشد.

اما امروزه محققان شواهدی از وجود واقعی اسب تک شاخ در کشورهای کره شمالی و آتلانتیس پیدا کرده اند و این موجود افسانه ای جای خود را به حقایق داده است. از قدیم تا به امروز اسب تک شاخ را در نقاشی های دیواری، ظروف، مجسمه، کارتون، فیلم و... بسیار دیده ایم. گل بلیط نیز به مناسبت این روز جهانی در نظر دارد جاده ای در ایرلند به شما معرفی نماید که در آن تندیسی از اسب تک شاخ وجود دارد. جاده N22 یکی از جاده های اصلی ایرلند در کیلارین است. این جاده به دلیل مجسمه های سنگی که با عنوان گروه شاخه طلایی ایستاده در آن وجود دارد بسیار معروف است. مجسمه ساز بین المللی Tighe O'Donoghue / Ross Glenflesk به همراه پسر خود Eoghan این مجسمه ها را از جنس فولاد و سیمان ساخته است. این هنرمند با ساخت مجسمه های عظیم و سه بعدی از افسانه های اسطوره ای سبب شده است که احساسات منحصر به فردی در زندگی مسافران به ارمغان بیاورد. این مجسمه ها وزنی بین یک تا سه تن دارند و در طول جاده جهت تراشیده شدن قرار داده شده اند.

اسب-تک-شاخ

محبوب ترین مجسمه اسب بزرگ است، اسبی که به شکل تک شاخ و با کلاهی جنگی و در ابعاد 4 و نیم متر ارتفاع ساخته شده است. این اسب که به شکل در حال برخواستن بر روی دو پایش تراشیده شده در بالای جاده و در نزدیکی Clonkeen قرار دارد. این اسب بر اساس اسب های جنگی سران سلتیک که در طول جنگ هایشان استفاده می کردند؛ ساخته شده است. همچنین زنجیرهای شکسته در اطراف پاهایشان وجود دارد که نشان دهنده آزادی است. از دیگر مجسمه های موجود در این جاده می توان به روح زن پاک در روز مبهم، سنگ آبی، سنگ مرلین و... اشاره کرد. امروزه وجود این مجسمه ها در جاده N22 به نقطه عطفی برای تمامی مسافران تبدیل شده است. به طوری که خانواده ها بیشتر این مسیر را برای مسافرت های خود انتخاب می کنند تا در طول مسیر از دیدن این مجسمه ها لذت ببرند. گفتنی است مسیر زیبا و نوسازی شده جاده در سال 2013 سبب شده است که سطح شیب دار اطراف جاده کاربردی برای کوهنوردان و برای دوچرخه سواران داشته باشد.    

 

نویسنده:نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد