شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

از آب های زلال خاطره نسازیم!از آب های زلال خاطره نسازیم!

اگر به سواحل دریای خزر رفته باشید حتما با تصاویر ناراحت کننده ای رو به رو می شوید. همگی می دانیم عوامل مختلفی در آلودگی آب ها موثر هستند. اما بیشترین سهم این آلودگی به انسان ها برمی گردد و عواملی که در سفر و گردش به آن عمل نمی کنند. کافیست وقتی به گردش یا سفر می روید پلاستیکی جهت زباله های خود به همراه ببرید.

شاید نمی دانیم که بیشتر زباله های ما تجدید ناپذیر هستند و آن هایی هم که تجدید پذیر هستند با یک گوشه انداختنشان به تجدید نمی رسند! بلکه بایستی جمع آوری و تفکیک شوند و بر روی آنها عملیات خاص بازیافتی صورت بگیرد.

 

 

آلودگی دریا و آب

 

بسیاری از زباله های اطراف ساحل، به دریا و دریاچه ها وارد می شوند و ما باعث می شویم که آبزیان از بین بروند و حتما در آینده ای نه چندان دور حتی غذای دریایی هم وجود نخواهد داشت. شاید ما بارها شمال رفته باشیم و دریای خزر و جنوب را هم دیده باشیم و برایمان مهم نباشد که در آینده چه بلایی سرشان می آید اما فقط یک لحظه به این جمله فکر کنید: زلال بودن دریا و دریاچه ها، لذت قدم زدن در ساحل و غذاهای دریایی را برای کودکانمان تبدیل به افسانه ای در زمان های دور نکنیم! در ادامه این مطلب گل بلیط قصد دارد رودخانه های ایران را به شما معرفی کند؛ شاید برایتان جالب باشد بدانید که چند رودخانه داریم پس با ما همراه باشید. ایران رودخانه های زیادی دارد اما همه آن ها همیشه پر آب نیستند و بعضی از آن ها فصلی هستند اما آن هایی که معمولا همیشه پر آب هستند از رشته کوه های البرز و زاگرس سرچشمه میگیرند. در ادامه نام رودخانه های هر دریا را به تفکیک حوزه آبخیز آن مرور می کنیم.

حوزه آبخیز دریای کاسپین

مهم‌ترین رودخانه‌هایی که از خط ساحلی دریای خزر عبور می‌کنند و به این دریاچه می‌ریزند شامل رود ارس، سفیدرود، رودخانه چالوس، رود هراز، رود سه هزار، رودخانه بابل، رود تالار، رودخانه گرگان، رود اترک، رود قراسو و رودخانه نکا است.

حوزه آبخیز خلیج‌فارس و دریای عمان

رشته‌کوه‌های زاگرس سرچشمه اصلی رودخانه‌هایی است که به حوزه آبی خلیج‌فارس و دریای عمان سرازیر می‌شوند. از مهم‌ترین رودخانه‌های این حوزه می‌توان به اروندرود، گاماسب، کارون، جراحی، زهره، دالاکی، مند، شور، میناب، مهران و نبند اشاره کرد.

حوزه‌های آبخیز داخلی ایران

حوزه آبخیز ارومیه رودخانه‌هایی مانند زرینه‌رود (۲۴۰ کیلومتر )، تلخه رود (۱۶۰ کیلومتر)، صافی رود و برخی دیگر از رودهای کوچک‌تر را در خود جای‌ داده است. حوزه آبخیز مسیله در شرق قم واقع‌شده است و در آن رودخانه‌های جاجرود، کرج، شور، مسیله جیران دارند. حوض سلطان یا حوض ماره در شمال غربی مسیله واقع‌شده و رودخانه‌های شور، مسیله و هبله رود در آن جریان دارند. حوزه آبخیز باتلاق گاوخونی در جنوب استان اصفهان قرار گرفته و در حدود ۷۰۰ کیلومتر از آن آب رودخانه زاینده‌رود جریان دارد.

حوزه‌های آبخیز فارس

نی‌ریز که از رود کر تغذیه می‌کند. مهارلو که رود قره‌باغ به آن می‌ریزد. پریشان که ۲ چشمه فاهور و پل آبگینه در آن قرار دارد. حوزه آبخیز هامون، جازموریان، هلیل رود و بامپور به این برکه جاری می‌شوند. این برکه در جنوب شرقی ایران قرار دارد. حوزه آبخیز کویر لوت برخی از مهم‌ترین رودهایی که به این حوزه آبخیز سرازیر می‌شوند عبارت‌اند از رودخانه دائمی شور، شورگز، ته رود، رودپشت، نسا، ریگان، رودخانه دائمی درختگان، سیراج، اندوجرد، جفتان، کهنوج، کیشست، پاشویه، نخل آب، آب خزان و چاه نلی.

 

از آب های زلال خاطره نسازیم!

حوزه آبخیز دشت کویر

در این حوزه آبخیز اکثر رودخانه‌ها پیش از رسیدن به مقصد نهایی خود خشک می‌شوند، رودخانه‌هایی مانند کلی مور (۵۰۰ کیلومتر)، کل شور (۲۵۰ کیلومتر) هبله رود، دامغان و موجین در این حوزه آبخیز قرار دارند. تنها ۴۰ درصد از حوزه آبخیز سیستان در خاک ایران قرار دارد و مابقی آن متعلق به کشور افغانستان است. این حوزه آبخیز شامل برکه‌های آب زلال متعددی است که مرز مشخصی ندارند. مهم‌ترین دریاچه‌های این حوزه، هامون سیستان، هامون صابری و هامون پوزک هستند. در سال‌های پرباران رودخانه هیرمند که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد به هامون آب‌رسانی می‌کند. هیرمند در حدود ۱۲۰۰ کیلومتر در کوه‌ها و دشت‌ها جریان دارد. چند رود کوچک‌تر مانند فرح رود، هر رود و خاش از افغانستان و شور از ایران به هیرمند می‌ریزند. حوزه آبخیز نمکزار در شمال هامون سیستان قرار دارد. نمکزار برکه کوچکی است که از رودخانه‌هایی که در قسمت غربی آن قرار دارند تغذیه می‌کند. حوزه آبخیز مشاکل نیز در شمال هامون سیستان قرار دارد و از رودخانه‌هایی نظیر مشاکل، سیس مش و روتاک تغذیه می‌کند. حوزه آبخیز قره قوم در شمال شرقی ایران و در مرز میان ایران و ترکمنستان واقع‌شده است. رودخانه‌های هری رود ( که از افغانستان وارد ایران می‌شود و از سرخس سرچشمه می‌گیرد.)، رود جم، باخزر به قره قوم جاری می‌شوند. بیشتر رودخانه‌هایی که در این مقاله معرفی شدند فصلی هستند و بسیاری دیگر رودخانه آب شور، بنابراین آب شرب یکی از مهم‌ترین مسائل محیط زیستی ایران است.

 

نویسنده: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد