شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

حقایقی درباره آلودگی اقیانوس ها10 حقیقت غم انگیز درباره آلودگی اقیانوس ها

باید به این حقیقت برسیم که اقیانوس ها دیگر نمی توانند بعنوان محل تخلیه زباله ها و آلودگی های انسانی استفاده بشوند. بسیار جای تاسف دارد که وضعیت آلودگی اقیانوس ها هنوز برای عده ای بسیار عادی است. آلودگی-اقیانوس-ها

برخی از این حقایق را در زیر برایتان آورده ایم: 1- شایع ترین عنصری که به عنوان آلودگی در اقیانوس ها یافت می شه پلاستیک ها هستند که به راحتی تجزیه نمی شوند و بعنوان غذا توسط آبزیان خورده می شوند. 2- بزرگترین منبع آلودگی در اقیانوس ها به طور مستقیم از منابع زیر زمینی مانند: مخازن نفت، فاضلاب ها، آلودگی های مزارع و وسایل نقلیه موتوری می باشد. همچنین هزاران تن از زباله ها به طور مستقیم و روزانه در اقیانوس ها تخلیه می شوند. 3- بیش از یک میلیون پرنده دریایی هرسال توسط آلودگی های اقیانوس ها کشته می شوند. سیصد هزار دلفین و خوک دریایی به همراه دیگر موجودات آبزی هرساله بعلت گیر افتادن در دام ها و تورهای ماهیگیری میمیرند. 4- حتی اگر فکر کنیم که رها کردن زباله ها و فاضلاب ها در عمق اقیانوس ها خیلی از ما و ساحل دور است اما کاملا در اشتباه هستیم و این آلودگی به طور مستقیم روی همه چیز تاثیر می گذارد. 5- بزرگترین محل زباله های اقیانوسی در کل جهان، در اقیانوس آرام می باشد که جزیره ای به اندازه دو برابر تگزاس درست کرده است.  تعداد قطعات شناور در این مکان 6 برابر جانوران دریایی می باشد.

آلودگی-اقیانوس

6- نفت سریع ترین عامل آلودگی اقیانوس هاست که بسیار مضرتر از زباله ها می باشد، تنها درصد بسیار کمی (حدود 12 درصد) از نفت در اقیانوس ها رها می شوند که اون هم به دلیل نشتی آن در هنگام استخراج است. نشتی نفت در اقیانوس ها باعث به وجود اومدن یک لایه بر روی آب می شود که باعث مرگ خاموش بسیاری از آبزیان می شود و کل اکوسیستم آن منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.


بیشتر بخوانید: از آب های زلال خاطره نسازیم


7- فلزات سمی می توانند تاثیرات منفی روی رفتار، تولید مثل و رشد آبزیان دریایی داشته باشد.

8- بقایای پلاستیک می توانند مواد شیمیایی را از آلودگی های اقیانوس ها جذب کنند و توسط موجودات آبزی خورده شوند. در واقع آلودگی های پلاستیکی جدی ترین تهدیدات برای اقیانوس ها هستند. زیرا پلاستیک هیچگاه تجزیه نمی شود بلکه به قطعات و تکه های کوچک تر تبدیل می شوند اما هرگز ناپدید نمی شوند.

9- همه منابع آلودگی تنها از نفت، زباله ها و ضایعات جامد نیستند. تخلیه زباله های رادیو اکتیو از راکتورهای هسته ای (مانند فلزات سنگین و اسیدها) نیز بشدت باعث آلودگی می شوند.

10- فاضلاب های حاوی سرب باعث تجزیه مواد آلی می شوند که منجر به تغییر در تنوع زیستی می شود. حتی اگر اکوسیستم اقیانوس ها بطور کامل نابود نگردد، آنرا بشدت تغییر می دهد که به همان اندازه بد خواهد بود.  

 

 

منبع: conserve-energy-future.com

مترجم: مژده ندمائی


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد