شکیبا باشید لطفا شکیبا باشید

آسیب 730 اثر باستانی به ارزش 300 میلیارد تومانسیل کدام آثار تاریخی را تخریب کرد؟

آغاز فصل بهار در ایران با بارندگی های شدیدی همراه شد که متاسفانه به دلیل نبود پیشگیری از وقوع بحران، نبود ساماندهی در هدایت بارش ها، قطع بی رویه درختان و غیره تبدیل به سیل شد. بدیهی است که سیل آسیب و خسارت های جانی و مالی بسیاری را به همراه داشته که از آن ها می توان به تخریب آثار باستانی و تاریخی شهرهای مختلف ایران اشاره کرد. طبق برآورد معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در جریان سیل های ماه اخیر 730 اثر باستانی در مناطق مختلف کشور آسیب دید که ارزشی معادل 300 میلیارد تومان داشت. بیشترین آسیب به آثار تاریخی استان های لرستان، سمنان، کرمانشاه، خوزستان، هرمزگان، گلستان، همدان و تهران وارده شده است که گل بلیط در این مطلب سعی دارد چند مورد از مهم ترین این آثار را به همراه ارزش تاریخی آن برای شما بازگو کند.

پل کشکان - لرستان

پل کشکان در شهرستان کوهدشت و متعلق به دوره ساسانیان است؛ این پل یک هزار و 400 سال قدمت دارد که در جریان سیل های اخیر در استان لرستان 30 درصد آن تخریب شد. حالا پایه قاجاری پل را سیلاب با خود برده است و یکی از پایه‌های اصلی آن به واسطه آب شسته و کج شده است.

پل_کشکان

گفتنی است پل کشکان پس از اهرام ثلاثه مصر، بزرگترین بنا‌های سنگی جهان محسوب می شوند.

پل صفوی یا پل آجری یا پل گپ - لرستان

پل تاریخی گپ در خرم‌آباد و زمان شاه سلطان حسین صفوی ساخته شده است. ساختمان این پل شباهت فراوانی به پل خواجو دارد و همانند آن دارای شاه‌ نشین بوده که بر اثر سیل از بین رفته است. این پل که مربوط به دوره صفوی و قاجار می شود بر اثر سیل دچار فرسایش شده و تخریب‌هایی در آن رخ داده، اما به ساختار اصلی بنا آسیب نرسیده است.

پل افرینه - لرستان

این پل در شهر پل دختر و در روستایی با نام افرینه در سال 1304 هجری شمسی ساخته شده است. در سیلاب های اخیر بخش مربوط به دوره ساسانی پل شکسته است و دچار فرسایش و آسیب زیادی شده است.

پل دختر - لرستان

پلِ دختر در شهرستان پلدختر متعلق به دوره ساسانیان است. به دلیل اهمیت این پل بزرگ و محکم نام شهر را همانند او گذاشته اند. اکنون به دلیل شدت سیل سازه‌ی این پل واژگون شده است و آسیب و خسارت فراوانی دیده است.

کاروانسرای قلعه نصیر- لرستان

این کاروانسرا مربوط به دوران صفوی می شود که در 55 کیلومتری پلدختر قرار دارد. اگرچه که اخیرا این کاروانسرا تبدیل به انبار علوفه و محل نگهداری حیوانات شده بود و باستان شناسان بسیاری  نگران آسیب و تخریب آن بودند. اما حالا باران کار آن را یکسره کرده است و سیل سبب آسیب های زیادی به این اثر تاریخی شده است.

قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپورخواست - لرستان

قلعه شاپور خواست با قدمتی بیش از یک هزار و 700 سال و در دوره ساسانیان بر روی تپه ای در خرم آباد بنا شد. حال به علت بارش شدید باران و سیلاب این تپه رانش کرده است و دیوارهای قلعه فلک الافلاک که بر روی آن قرار داشت دچار ترک و آسیب شده و احتمال ریزش آن وجود دارد.

قلعه-فلک-الافلاک

پل قدیم دزفول - خوزستان

این پل متعلق به دوره ساسانی با قدمتی بیش از یک هزار و 700 سال می باشد که مهم‌ترین اثر تاریخی دزفول محسوب می شود. این پل که دو منطقه شرقی و غربی دزفول را به هم وصل کرده است یکی از راه‌های ارتباطی بین منطقه جندی شاپور و سرزمین بین‌النهرین بوده است. متاسفانه در شرایط فعلی ساختار اصلی این پل بر اثر شدت سیل تخریب و آسیب و خسارت زیادی دیده است.

قلعه هرمز یا قلعه پرتغالی ها -هرمزگان

قلعه هرمز یا قلعه پرتغالی ها در دوران صفویه و در جزیره هرمز و توسط پرتغالی ها در سال 1507 میلادی ساخته شد. این قلعه که در محل مورنا واقع شده؛ مهم ترین سازه باقی مانده از دوران تسلط پرتقالی ها بر جزایر خلیج فارس است. متاسفانه ورودی و بخشی از سربازخانه این قلعه بر اثر سیل تخریب شده است.

قلعه-پرتغالی

خانه حاج کاظم - هرمزگان

خانه قاجاری حاج کاظم در شهرستان بستک، تنها خانه ممتاز و دارای ویژگی‌های ثبتی است که در سیل آسیب زیادی دیده است.

خانه بستکی‌ها - هرمزگان

خانه بستکی متعلق به زمان قاجار و در بندر لنگه ساخته شده است که در سیل دچار آسیب و تخریب شده است.

قلعه میناب - هرمزگان

این قلعه متعلق به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهر میناب واقع شده است. بخش‌هایی از قلعه میناب در سیل آسیب و تخریب شده است. همچنین در سیلاب های اخیر، قلعه خان بستک، خانه‌های تاریخی بندر لافت، یک خانه قدیمی در جاسک و برخی آثار تاریخی در بنادر تاریخی لنگه، کنگ و خمیر نیز آسیب دیده‌اند.

برج گنبد قابوس - گلستان

برج گنبد قابوس یا گنبد کاووس با قدمت یک هزار سال در شهر گنبد کاووس وجود دارد. این برج با 72 متر ارتفاع، بلندترین بنای تمام آجری جهان محسوب می شود. این برج که سده چهارم هجری و به فرمان پادشاه کی کاووس ساخته شده بود متاسفانه در سیل اخیر دچار تخریب و آسیب شده است.

پل آق قلا - گلستان

پل آق قلا متعلق به دوران صفوی در شهرستان آق قلعه یا پهلوی دژ واقع شده است. این پل که در نزدیکی گرگان است؛ حدود ۷۰ متر طول، ۳۰/۴ متر عرض و 14 متر ارتفاع دارد. پل آق قلا به دلیل ابعادش یکی از منحصر به فردترین آثار تاریخی منطقه آق قلعه محسوب می شود. متاسفانه بر اثر سیلاب مدفون شده و میزان خسارت وارد شده بر آن تا زمان فروکش کردن سیلاب ها نامشخص است. همچنین در سیلاب های اخیر بخشی از شهر قدیمی و تاریخی جرجان و دیوار دفاعی گرگان دید تخریب شده است.

پل کوچه - کرمانشاه

این پل متعلق به دوره صفوی و در روستای کوچه در شهرستان کنگاور واقع شده که بر اثر سیل آسیب دیده است.

پل چهر- کرمانشاه

این پل متعلق به دوره پهلوی اول و در روستای چهر در شهرستان هرسین ساخته شده که بر اثر سیل آسیب دیده است.

طاق گرا یا تاق گرا یا طاق شیرین - کرمانشاه

بنای طاق گرا با نام دیگر طاق شیرین در دوره ساسانی یا اشکانی و در گردنه پاتاق ساخته شده است. کاربرد این بنا مرزبانی از غرب کشور بوده است. گرچه در مورد کاربردهای دیگر آن همانند اقامتگاه وغیره گفته می شود. به هر حال این اثر تاریخی زر در سیل آسیب دیده است.

عمارت یا کاخ خسرو - کرمانشاه

این عمارت در دوره ساسانی و در میان نخلستان های شهر قصر شیرین ساخته شده است و حال از آن خرابه ای بیشتر باقی نمانده چرا که قبل از سیل نیز آسیب دیده بود و حالا شدت خرابی آن بیشتر شده است. ناگفته نماند که بر اثر سیلاب شهر قدیمی قصر شیرین نیز که پیش از اسلام ساخته شده بود آسیب دیده و نهر و کانال آبرسانی آن تخریب شده است.

مقبره ابودجانه - کرمانشاه

مقابر ابودجانه شهر دالاهو که شبیه آتشکده‌ای زرتشتی است و مربوط به زمان صدر اسلام است نیز بر اثر سیلاب آسیب دیده است. گفته می شود شخص ابودجانه در جنگ با مسیلمه و یا جنگ صفین کشته شده است. همچنین آثار تاریخی دیگری همچون خانه تاریخی ساری اصلان، سقف مساجد تاریخی کرمانشاه و... بر اثر سیلاب‌های اخیر دچار آسیب شده‌اند.

بازار سمنان - سمنان

این بازار در دوره قاجار و در سمنان و با یک هزار 600 متر طول ساخته شده است که بر اثر سیل های اخیر بنای آن آسیب دیده است.

امامزاده علویان - سمنان

این امام زاده که در دوران صفوی در شهر سمنان ساخته شده بر اثر سیلاب های اخیر آسیب دیده است.

کاروانسرای سنگی آهوان - سمنان

این کاروانسرا در قرن پنجم هجری در منطقه آهوان و در نزدیکی خاور شهر ساخته شد. نوع جنس دیوارهای این کاروانسرا نشان دهنده مهم بودن این مکان در زمان قدیم بوده است. گرچه از این اثر تاریخی تنها دیوارها و قسمتی از دالان ورودی آن باقی مانده بود اما متاسفانه این مکان نیز بر اثر سیلاب ها آسیب بیشتری دید.

برج و باروی بسطام - سمنان

این برج تاریخی پس از اسلام در شاهرود ساخته شده است که متاسفانه بر اثر سیلاب دیوارهای آن تخریب و آسیب دیده است.

آرامگاه پیرعلمدار - سمنان

این مقبره آجری در سال 417 هجری قمری در دامغان ساخته شد. برج پیرعلمدار به دلیل دارا بودن کتیبه ای با خط کوفی مشبک معروف است. در این بنا مقبره پدر ابوحرب بختیار، محمد بن ابراهیم و ممدوح منوچهری دامغانی وجود دارد. متاسفانه این مکان بر اثر سیل و بارش باران آسیب دیده است. گنبد_پیرعلمدار_دامغان از سایر آثار تاریخی که در استان سمنان بر اثر سیلاب آسیب دیده اند و یا تخریب شده اند می توان به بازار دامغان، مسجد جامع سمنان، قلعه تپه جزن، بنای تاریخی کاخ ملاده، جاده سنگفرش و کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای جهان آباد، کاروانسرای لاسجرد، کارخانه پنبه گرمسار، یخچال پاده، آب انبارعلی آباد، حمام پاده و پل تاریخی صدر آباد اشاره کرد.

یخچال میرفتاح - همدان

یخچال میرفتاح همدان تنها یخچال خشتی غرب کشور است که متعلق به دوران قاجار است و بر اثر بارندگی از بالا و حجم آب به صورت ناگهانی باعث تخریب 70 درصدی این بنا و فرو ریختن آن شد.

پل کن - تهران

این پل تاریخی آجری در زمان قاجار بر روی رود کن ساخته شده است. این پل در یکی از محلات قدیمی تهران وجود دارد بر اثر سیل آسیب دیده است.

پل جاجرود یا پل شاه عباسی  - تهران

این پل متعلق به 850 سال پیش و در زمان سلجوقیان ساخته شده است. پل شاه عباسی بر روی رودخانه جاجرود در روستای سعید آباد شهرستان پردیس واقع شده است و تا قبل از ساخت سد لتیان؛ این پل یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران بود. متاسفانه این نیز یکی از پل های تخریب شده تهران بر اثر سیلاب های اخیر است. کاروانسرای-شاه عباسی همچنین پل نمرود شهرستان فیروزکوه، کاروانسرای امین‌آباد، گنبد طارس، آتشکده ری و دژ رشکان و بنای چندین امامزاده دیگر در تهران به دلیل شدت بارش‌های اخیر و جاری شدن سیلاب‌ها دچار آسیب شده اند.   نویسنده: نوشین ذاکری


هواپیمایی ماهان
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی امارات
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس بینالود پرواز شرق می باشد و استفاده از اطلاعات آن بدون عنوان نام سایت پیگرد قانونی دارد